PDA

View Full Version : goal.com's interview with Houman Afazeli

footballdxb
04-09-2009, 02:45 AM
from goal.com on 09.04.2009

شکست در آزادی یک فاجعه بود

مصاحبه سایت گل با هومن افاضلی

مقابل عربستان سعودی همه چیز خوب پیش رفته بود، ولی در نهایت ایران بازی را به حریف واگذار کرد. چه اتفاقی افتاد؟

همان طور که همه می دانیم فوتبال یک پدیده منطقی وعقلانی نیست با اینکه یک سری مسایل منطقی درآن وجود دارند. قطعا ما شایسته شکست درآن بازی نبودیم. بدون تردید. ولی من از آن تیپ آدمهایی نیستم که بگویم تیم ما مشکل نداشت. ما ضعفهای آشکاری داشتیم و خیلی خوب هم به آنها آگاه بودیم. اول اینکه ما بازیکنان کلیدی در تیم نداریم. بازیکنانی که بتوانند با توانائیهای خود، سرنوشت بازی را تغییردهند. مثل آنچه قبلا خود علی دائی، علی کریمی، هاشمیان، عزیری و مهدی کیا برای تیم انجام می دادند. بعضی از آنها دیگر بازی نمی کنند، برخی دیگر در شرایط آرمانی نیستند و یا از روزهای خوب خود فاصله زیادی دارند.

بازیکنان جوان نتوانستند جای خالی را پر کنند و در حد و اندازه های آنها ظاهر شوند.. برخی از آنها به زمان بیشتری برای رشد کردن احتیاج دارند و بعضی دیگر اصلا در لیگ بازی نمی کند. ضمن اینکه تیم تجربه کافی برای بازیهای حساس همچون دیدار مقابل عربستان سعودی را ندارد. همین موضوع باعث شد تیم ما کمی عصبی شود و بعد از گلی که زدیم عقب نشینی کند و ما از بازی کردن دست برداشتیم. این چیزی است که در دو سه بازی آخر مقابل کره شمالی، کره جنوبی و عربستان سعودی اتفاق افتاد. حتی ما می توانیم چنین چیزی را در دیدار مقابل سنگال هم متوجه شویم. عقب نشینی کردیم، از بازی کردن دست برداشتیم، برای سی دقیقه به جای اینکه مالکیت توپ را در اختیار داشته باشیم، توپهای بلند روی دروازه فرستادیم. وقتی عربستان سعودی بازی را به تساوی کشاند، ما تمرکزو نظم تیم خود را از دست دادیم. کنترل حرکت بازیکنان جوان تیم سخت بود و گل دوم آنها کاملا به خاطر عدم تمرکز ما بود. ما روی ضربه کرنرآنها خوب عمل نکردیم. همه می دانستند که باید با کدام بازیکن حریف یارگیری کنند ولی این کار را انجام ندادند.

ایران فقط یک بازی از پنج دیدار خود را با پیروزی پشت سرگذاشته است. مشکل کجاست؟ چرا نتایج تیم تا این اندازه نا امید کننده هستند؟

من فکر می کنم که ما قبل از تساوی با کره جنوبی در خانه در مسیر خوبی قرار داشتیم. یک پیروزی در خانه و یک تساوی در خارج از تهران، وی وقتی در خانه خود مقابل کره جنوبی مساوی کردیم، آن یک نشانه بود. شکست در آزادی یک فاجعه بود. این شکست هنوز ما را ناراحت می کند ولی اینکه مجبوریم آن را هضم کنیم، تلخ تر است. من قبلا به ضعفهایمان اشاره کردم. ما اگر بخواهیم کره شمالی را شکست دهیم باید روی این نقاط ضعف کارکنیم.

علی دایی خیلی تلاش می کرد که به بازیکنان جوان فرصت تجربه اندوزی دهد. آیا این اقدام او موفقیت آمیز بود؟ آیا او باید برخی از بازیکنان با تجربه را نگه می داشت؟

وقتی علی مسوولیت مربی تیم را برعهده گرفت، ما نشستیم و در مورد شرایط با هم صحبت کردیم. درآن زمان نسل جدیدی از بازیکنان درحال ورود به تیم بودند و ما می دانستیم که چقدر این کار سخت است. من حتی مصاحبه انجام دادم و به روزنامه ها گفتم که این دوره انتقال نسل جوان به تیم ملی دوره سختی است و مربیان حتی برخی موارد در چنین شرایطی شغل خود را هم از دست می دهند برای اینکه هیچ تضمینی مبنی بر اینکه جوانان بتوانند در سطح بازیکنان قبلی ظاهر شوند وجود ندارد.

ما سه راه حل داشتیم. اینکه تیم قبلی را با بازیکنان با تجربه مورد استقاده قرار دهیم. ممکن بود این کار در کوتاه مدت نتایج خوبی برای ما به ارمغان داشته باشد ولی در دراز مدت، سطح بازی تیم به خاطر بالا رفتن سن بازیکنان دچار افت می شد و در نهایت برای ما یک شکست تلقی می شد. راه حل بعدی این بود که تیم را به طور کامل تغییر دهیم.این راه هم منطقی نبود برای اینکه اول ما مطمئن نبودیم که بازیکنان کافی آماده برای حضور سریع در سطح بین المللی داشته باشیم. برای همین راه سوم را انتخاب کردیم که استفاده از پدیده های جوان بود و جای خالی را با بازیکنان با تجربه در زمانیکه لازم بود، پرکنیم. من فکر می کنم کار ما خوب بود. الان واقعا چند بازیکن با استعداد با تجربه بین المللی داریم و بازیکنان باتجربه قبلی هم در تیم هستند.

در مورد علی کریمی چطور؟ چرا او به تیم دعوت نشد؟

علی کریمی بدون شک وقتی بخواهد بازی کند، یک امتیاز بزرگ برای هرتیمی که او را در اختیار دارد، محسوب می شود. خب، بین او وفدراسیون فوتبال برای مدتی طولانی یک سوتفاهم ایجاد شده بود و او نخواست که برای تیم بازی کند. ولی وقتی او برای بازی کردن ابراز علاقه کرد، ما خیلی او را زیر نظر داشتیم.علی کریمی یکی از آن بازیکنانی است که وقتی آماده است، باید در ترکیب قرار گیرد. ولی من فکر می کنم او به اندازه کافی آماده نبود و نتوانسته بود خوب تمرین کند و در لیگ قهرمانان آسیا مقابل حریف عربستانی هم نشان داد که به زمان بیشتری برای بازگشت به شرایط ایده آل نیاز دارد. ما چاره ای نداشتیم ولی اگر ما در تیم باقی می ماندیم، او برای دیدار با کره شمالی در تیم حضور پیدا می کرد.

از اخراج علی دایی تعجب کردید؟ آیا او به وقت بیشتری احتیاج داشت؟ اگر این طور فکر می کنید، چرا؟

صادقانه بگویم که او به زمان بیشتری نیاز داشت. نه برای اینکه او بازیکن افسانه ای فوتبال ایران است بلکه به این خاطر که همه می دانستند که زمانیکه او این مسوولیت را برعهده گرفت، شرایط سختی برای تیم وجود داشت. شما نمی توانید بگویید که وقتی او مربی شد، فدراسیون زمانیکه تیم ملی گل نمی زد را فراموش کرده بود و بازیهای زیادی را بدون پیروزی پشت سرگذاشته بود. این خودش نشانه ای از بحران بود و علی نشان داد که می دانست چه کار می کند. همان طور که قبلا هم گفتم، دوره ورود نسل جوان به تیم دوره سختی است و حداقل به حمایت افرادی که حداقل مسوول هستند، نیاز دارد.

شما چرا تیم را ترک کردید؟ چاره دیگری پیش روی خود نمی دیدید؟

صادقانه بگویم که من مدت زیادی در تیم بودم. این سومین دوره مقدماتی جام جهانی با مسوولیتهای متفاوت برای من بود. من از مدتها قبل در مورد ترک تیم فکر می کردم. لازم است اشاره کنم که مشکلی با تیم نداشتم. آقای کفاشیان از من خواست که بمانم و با مربی جدید کار کنم. ولی اول به این دلیل که وقت آن بود که خودم به عنوان مربی کار کنم و دوم به این خاطر که می خواستم با یک تیم باشگاهی کارم را شروع کنم، خودم تیم را تمرین دهم و روی اصول پایه ای روزانه کار کنم، این تصمیم را گرفتم. در یک باشگاه، شما همه ایده هایی که در ذهن دارید را روی زمین می آورید و وقت کافی برای ساخت تیم دارید. یک دنیای کاملا متفاوت را تجربه می کنید. هرکدام از این آنها خیلی رضایت بخش هستند.

مشکلات تیم چه بودند و چطور می توانستند حل شوند؟

من فکر می کنم، به اندازه کافی در مورد ضعفهایمان حرف زده ام. ولی در مورد حل مشکل مربی جدید تصمیم می گیرد و ما دیگر مسوول تیم نیستیم.

چیزی هست که به نظر شما باید به شکل دیگری انجام می شد؟ آیا مرتکب اشتباهی شده بودید؟

همیشه جایی برای یادگرفتن و پیشرفت وجود دارد و زمانهایی هستند که شما فکر می کنید که بهتر بود این کار یا آن کار را می کردم. ولی من معمولا افسوس چیزی را نمی خورم.

علی دائی در نقش مربی چگونه است؟ کار کردن با او چگونه بود؟

علی ذاتا یک رهبر زائیده شده است.. شما به خوبی می توانید متوجه این نکته شوید. او خیلی زود از سوی بازیکنان تیم مورد احترام قرار می گیرد و این خیلی نکته مثبتی است. او می داند چطور بازیکنان را تشویق کند و درآنها انگیزه ایجاد کند. من واقعا به کار کردن با او افتخار می کنم.

آیا ایران همچنان می تواند به جام جهانی صعود کند؟

بازی سرنوشت ساز ما مقابل کره جنوبی خواهد بود. اگر ما آنها را شکست بدهیم، می توانیم حتی در گروهمان دوم شویم و احتمال این موضوع خیلی زیاد است. برای همین پاسخ من به این سوال این است که بله ما همچنان شانس صعود داریم.

اگر شما مربی می شدید، چه کار می کردید؟

این سوال آسانی نیست. از یک سو یک سری مسایل هستند که شما فکر می کنید خب شاید درآن صورت شرایط متفاوت بود و از طرف دیگر می دانید که خودتان جزئی از تیم بودید و در خیلی مسائل دخیل بودید و حالا اوضاع خوب پیش نرفته و عادلانه نیست که فکر کنید با حضور شما در نقش مربی، شرایط فرق می کرد. من می خواهم به همه همکارانم به خصوص علی دایی احترام بگذارم و یک نکته را روشن کنم. من با این تیم کار کردم و همیشه علی نقطه نظرات من را در مورد تیم می پرسید. برای همین ترجیح می دهم خودم را از آنچه انجام داده شده جدا نکنم. آنچه در تیم بود، تصمیمات کادر مربیگری تیم بودند و من هم در آن سهم داشتم. ما با هم تصمیم گرفتیم. با هم پیروز شدیم و با هم شکست خوردیم. و همان طور که قبلا هم گفتم، من افسوس چیزی را نمی خورم.

چه تیمی در این گروه توجه شما را بیش از دیگران جلب کرده است؟ چه تیمی صعود می کند؟

کره شمالی. در مقدماتی جام جهانی 2006، آنها تیم خیلی منضبطی داشتند که البته ضعفهای فردی و بی تجربگی فراوانی داشت. این تیم الان بازیکنان خوبی دارد و با تجربه است.

بعد از شکست مقابل عربستان سعودی، جو حاکم بر رخکتن چگونه بود؟

ما همه شوکه شده بودیم. بازیکنان خودشان از هم سوال می کردند که چه اتفاقی افتاده است. هیچکس نمی خواست باور کند که ما شکست خورده ایم. همه ناراحت و ساکت بودند.

جان دردن سردبیرآسیا

shafeii
04-09-2009, 05:18 AM
merci footballdxb khan..
it was a great read, and hope everyone has a chance to read the interview,

heres the english version of the interview for some:

http://www.goal.com/en/news/1277/west-asia/2009/04/09/1199588/iran-exclusive-ali-daeis-assistant-human-afazeli

ba sepaas
shafeii

shafeii
04-09-2009, 05:21 AM
from goal.com

Iran Exclusive: Ali Daei's Assistant Coach Human Afazeli Interview
John Duerden chats to the man who was Daei's second-in-command with the Iranian national team until two weeks ago.
9 Apr 2009 04:31:59

Afazeli is one of the most respected football minds in Asia and, still only 37, is tipped by many to become a prominent coach.

So when Ali Daei became boss of Iran at the start of 2008, he wasted little time in calling up Afazeli to become an assistant coach.

When Daei was fired on March 29, following Iran's defeat at home to Saudi Arabia, his assistant resigned.

Goal.com: It was all going so well against Saudi Arabia but then Iran lost. What happened?
Human Afazeli: As we all know, football is not a logical phenomenon although there is some logic involved.

Definitely we didnít deserve to lose the game, thatís for sure. But I am not that kind of person to say we were without problems. We had some clear weaknesses and we knew already about them.

First of all we donít have decisive players in our squad, those who can decide the game with their quality, that is what we had before in Ali Daei himself, Ali Karimi, [Vahid] Hashemian, [Khodadad] Azizi and [Mehdi] Mahdavikia.

Some are not playing anymore, some are not in top form or in some cases their best days are behind them.

The young players couldnít fill the gap as yet and stand up for our stars. Some need more time to grow and some simply do not belong to the league.

Also, the team is not experienced enough for crucial ties as against Saudi Arabia. That is why we get nervous and drop back after we score, and we stop playing.

That is what happened in last two-three matches, against North Korea, South Korea and Saudi Arabia. We could see this type of reaction even against Senegal. We dropped back, stopped playing football and tried to play long balls for 30 minutes rather than keeping possession or get Saudi Arabia on the break.

After Saudi Arabia scored their equaliser, we lost concentration and discipline, it was hard to control the motion of a young team and the second goal was totally due to the lost concentration.

We didnít defend corners well. Everyone knew who should mark whom, but it didnít happen.

Iran have only won one game in five. What's the problem? Why have results been disappointing?
We were on the track until we drew with South Korea at home. We were winning at home and drawing away, but when we drew against South Korea at home, that was a signal.

Then the defeat in Azadi was a catastrophe; it still hurts but it is a bitter taste we have to swallow. I already explained our weaknesses. It is something we have to work on if we would like to beat North Korea.

Ali Daei was trying to give younger players lots of experience. Was this successful? Should he have kept some of the older players?

When Ali took in charge, we sat together and discussed the situation. We were in the middle of a transition of generations and we already knew how hard it would be.

I even interviewed and told the press that transitional periods are difficult periods and coaches usually lose their job in such cases because there is no guarantee that new generation can match up to the old one.

We had three solutions: using the team of the past with more experienced players. That may give us better short term results but in long run, the level of performance would drop due to aging and it would ultimately fail.

Another solution was changing the team completely. That was also not logical because we were not sure first we had enough players ready to play immediately on international level.

So we went for the third solution, using young talented players and filling the gap with more experienced players when needed. I think we did a good job. Now there are some very talented players with international experience and also some experienced players both in the team.

What about Ali Karimi? Why wasn't he selected?

Ali Karimi is for sure an advantage for any team when he wants to play. Well, there was a misunderstanding between Ali Karimi and Football Federation [Islamic Republic of Iran (FFIRI)] for long time and he didnít want to play for us.

But when he mentioned he would play, we closely followed him. Ali Karimi is one of those players that when he is fit, he should play. But I think he was not fit enough, he had a back problem and couldnít train well and he showed in the Asian Champions League against the opponent from Saudi Arabia that he needs more time to be in top form.

We had no solution, but he would have been with us for North Korea if we were still at the helm.

Were you surprised that Daei was fired? Did he deserve more time? If so, why?

Well, honestly, he really deserved more time. Not because he was an Iranian football legend, but because everyone knew it was a very tough time when he accepted the responsibility.

You can not say the federation forgot when he took the team, the time that Team Melli had not scored was being counted by fans and the media and there were several games without a win. That was a proof of crises and Ali showed he knew what he was doing.

As I said before, a transitional period is difficult process, and it needs support of at least people who are in charge.

Why did you quit? Or did you have no choice?

Honestly, I have been in the team for a long time. Actually that was my third World Cup qualification campaign. I was thinking about it for long time. It is also necessary to mention that I didnít have any problem.

Mr. Kafashian [head of IFF] asked me to stay and work with the new coach. But it is time for me to work first on my own as head coach, and second I would like to start at club level, where you are on the pitch and working on a daily basis.

At club level you see all ideas in your mind on the pitch as you have time to build the team. It is a totally different world. Any of these two would be satisfactory.

Is there something you should have done differently? Any mistakes made?

There is always room for improvements and there are times when you think it was better if we did this and that, but generally I have no regrets.

How is Ali Daei as a coach? What was it like working with him?

Ali is a natural-born leader. You can feel it in the air. He immediately gains the respect of players and that is a very positive note. He knows how to push players to the limit and motivate them. I am really proud of working with him.

Can Iran still qualify for the World Cup?

The deciding game is against North Korea. If we beat them, we can even get second in the group and it is very much probable. So I say yes, we can make it.

Which team has been the most impressive in the group? Who will qualify?
I would say in the long run, North Korea. In the 2006 qualifiers, they had a very disciplined team and compact but with individual weaknesses and inexperienced. This team now has good individuals and is experienced.

What will you do now?
I will take a break. Then I will think of some offers which are on the table. There are offers from Iran and outside, but I have to wait a little.

John Duerden

Asia Editor

dashali
04-09-2009, 04:06 PM
isn't that funny or what....the guy whom had no clue about soccer and was one of those people sitting by computer and write Bs's .. here at IK and PFDC, some how becomes the ANALYZER for team melli....loooooool
he thinks he knows a lot...yet he has a long way to go...

another reason for our loss....
uneducated, inexperienced and unhelpfull staff around Daei :ipuke:

Iranetehhhhhhhhh

palang
04-09-2009, 10:21 PM
what is wrong with this pictuer ?
homan afzali is the wrong pictuer, i never seen any body in any football team as fat as him, this guy has to lose ab out 40 k , to let him near any team and he is only 37 years old.
he was with team meli for the free foods

Ahmad18s
04-09-2009, 10:55 PM
what is wrong with this pictuer ?
homan afzali is the wrong pictuer, i never seen any body in any football team as fat as him, this guy has to lose ab out 40 k , to let him near any team and he is only 37 years old.
he was with team meli for the free foods

LOOOOOOL!! Oh man, that cracked me up palang, looool. Hooman, though, is a good futbol mind and would be an asset on any team. But at the same time, he was part of the staff that only got 6 points in 5 games... Wouldn't hurt to substitute the chelo-kabab for some saldeh Shirazi :tooth:

Keano
04-09-2009, 11:38 PM
Hooman is a good football analyzer, however I think just like Ali Daei TM was too big of a task for hm just yet. He will become a good coach somewhere down the line.